A harminc éves vasaló még működik, a 2 éves pedig már nem. Elég gyakran halljuk ezt a megállapítást a fogyasztóktól. A mai fogyasztói társadalmunkban sajnos az nem jelent feltétlenül minőséget, vagy hosszú üzemidőt, hogy egy termék drágább.
Kedves Fogyasztóvédők!
Egy számomra fontos ajándékról van szó, ugyanis kaptam egy számomra drága gőzölős, mindennel felszerelt vasalót. Egészen működött, két hónappal a garancia lejárta után gyakorlatilag teljesen tönrement. A szerelés biztosan nem érné meg és lakhelyemtől távol van az első szakszerviz. A gyártót megkerestem, annyit ajánlottak fel, hogy adnak egy húsz százalékos kupont, amit a weoldalunkon levásárolok, de mondtam nekik, hogy elveszítettem a bizalmamat, többet nem veszek olyan márkát, amit ők gyártanak. A vasaló 37 ezer forintba került, élt két évet. Fogyasztóvédelmi szempontból normális ez, hogy egy ilyen drága termék két évet bír ki? Bezzeg Anyu harminc éves vasalója még működik. Köszönöm, ha válaszolnak, Éva
A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete tanácsa:
Kedves Éva !
A leírásból egyértelműen nem derül ki, hogy a megkeresett gyártó, milyen jogalapon vagy egyszerűen csak fogyasztóbarát üzletpolitika alapján ajánlotta fel a kedvezményes vásárlás lehetőségét, de az alábbiakat érdemes tudni:
A vasaló tartós fogyasztási cikknek minősül, így kötelező jótállás vonatkozik rá, a jelen ügyben ez 1 éves jótállás jelent (vásárláskor hatályos jogszabály szerint). Természetesen a gyártó önkéntes alapon vállalhat a kötelező jótálláson felül még ún. szerződéses jótállást is, így az 1 éves kötelető jótállási idő kiegészülhet.
Azt is fontos tudni, hogy a jótállás mellett minden termékre, ami új és fogyasztó vásárolja vállalkozástól, két év kellékszavatossági idő is vonatkozik, ez az idő párhuzamosan fut a jótállási idővel.
Amennyiben ezek kötelező jótállási és kellékszavatossági idők leteltek, akkor a fogyasztó már nem tud jogalappal fordulni az eladó vállalkozáshoz. Tehát nem tudja kérni, hogy kötelező jótállás vagy kellékszavatosság keretein belül ingyenesen helytálljon a vállalkozás. Maximum a fentebb említett gyártói jótállásban bízhat, ha még abban az időtartamban benne van. Ebben az esetben a gyártói jótállás alapján megkereshető a gyártó, és általa leírt feltételek szerint kérhető a helytállásra, tehát lehet, hogy ez korlátozott jótállás.
Valamit a jogszabály rendelkezik a termékszavatosságról, amely alapján szintén megkeresheti problémájával a gyártót, azonban itt a határidő a termék forgalomba hozataltól számított 2 éves időtartam, és javítás vagy cserét kérhet.
A mai fogyasztói társadalmunkban sajnos az nem jelent feltétlenül minőséget, vagy hosszú üzemidőt, hogy egy termék drágább.