Az ügyfélszolgálat egyenlő biztos idegeskedés?

Ebben a kisokosban egyszerre két (egymással összefüggő) jelenségről lesz szó: miben hibásak olykor a fogyasztók elvárásai, illetve milyen jogaik lehetne az ügyfélszolgálattal kapcsolatban.
Hibás fogyasztói attitűdök
-
Beszéljünk emberi módon az ügyfélszolgálattal!
Gyakorlati tapasztalat alapján, vannak olyan fogyasztók, akik arra panaszkodnak, hogy nem válaszolnak a levelére, vagy a telefonon bejelentett panaszára „időben” (csak 3 hét múlva). Ha megkérdezésre kerül, hogy mégis mi volt a panasza, akkor az esetek egy részében nem a panasz tartalma a baj, hanem, hogy ordibálva adta elő a panaszát, bicskanyitogató hangnemben írt levelet stb. Ilyenkor meglátásunk szerint senki se várhatja el jogosan, hogy az ő panasza lesz az első számú prioritás. Persze, válaszolniuk kell rá, de nem mindegy, hogy már az első héten választ kap, vagy a 30. napon (ami éppen a törvényes határidőt jelenti nem közüzemi ügyekben).
-
Az ügyfélszolgálat nem Messenger!
Hála a különféle közvetlen üzenetküldési appoknak (messenger, whatsapp, telegram stb.) a fogyasztók teljesen arra lettek szocializálva, hogy szinte azonnal várják a választ vagy a visszajelzést, ha emailen vagy chatbottal kommunikálnak.
Ilyenkor az szokott történni, hogy ha a fogyasztók nem kapnak azonnali választ, még több üzenetet küldenek és még több hívást fognak kezdeményezni, ami nagyobb terhet helyez az ügyfélszolgálatra és még jobban megnehezíti a válaszadást.
-
Néha nem is kell az ügyfélszolgálathoz fordulni.
Előfordul, hogy olykor amire választ akarunk találni, az le van írva a vállalkozás általános szerződési feltételeibe. Kérdésünk feltevése előtt azért érdemes először az általános szerződési feltételekhez fordulni, mert időt spórolunk meg, nem kell várni az ügyfélszolgálat válaszára, hanem már mi magunk tudjuk azt, hogy mit kell csinálnunk.
Természetesen vannak átláthatatlan ÁSZF-ek, de az esetek nagy részében elmondható, hogy az egyes fejezetcímek is tudnak segíteni, hogy ne órákat kelljen keresgélni.
A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete tanácsa:
Fogyasztói jogok az ügyfélszolgálattal szemben a Fgytv. alapján
Panaszkezelés általában
-
A fogyasztó szóban vagy írásban tehet panaszt a vállalkozásnál.
-
A szóbeli panaszt azonnal meg kell vizsgálni, és lehetőség szerint orvosolni kell. Ha ez nem lehetséges, jegyzőkönyvet kell felvenni.
-
Írásbeli panaszokra 30 napon belül érdemben és igazolható módon válaszolni kell. A panaszt elutasító álláspontot indokolni kell.
-
A vállalkozás köteles három évig megőrizni a panaszról felvett jegyzőkönyvet és a válasz másolatát.
-
Panasz elutasítása esetén a fogyasztót írásban tájékoztatni kell arról, hogy mely hatóságokhoz vagy békéltető testülethez fordulhat.
Ügyfélszolgálati kötelezettségek közszolgáltatóknál
-
A közszolgáltató és egyes egyéb vállalkozások kötelesek ügyfélszolgálatot működtetni, amelynek könnyen hozzáférhetőnek kell lennie.
-
A nyitva tartásnak biztosítania kell, hogy legalább egy munkanapon 7 és 21 óra között 12 órán át elérhető legyen.
-
Az ügyfélszolgálatnak telefonon és elektronikusan is elérhetőnek kell lennie, valamint lehetőséget kell biztosítani előzetes időpontfoglalásra.
-
Telefonos ügyfélszolgálat esetében 5 percen belüli hívásfogadást kell biztosítani, és az élőhangos panaszkezelést a menüsor elejére kell helyezni.
-
A telefonos panaszokat hangfelvétellel kell rögzíteni, amelyet 5 évig meg kell őrizni.
-
A panaszokat – ha az ügyfélszolgálaton keresztül érkeznek – legkésőbb 15 napon belül írásban meg kell válaszolni, és indokolni kell.
-
Az ügyfélszolgálat nem működhet emelt díjas telefonszámon.