Használt autó 800 ezer forintért. Szerviz további 400 ezer forintért.

Kérdésem az lenne, hogy ebben az évben vettem használt autót 800 ezer forintért. Egyből a vásárlást követő napokban elvittem szerelőhöz az ilyenkor
szükséges kötelező szervizre. Már ez a szerviz 200 ezer forint volt, de a baj ezután kezdődött: a szerviz végeztével közölte velem a szakember, hogy hengerfejes az autó és emiatt további körülbelül 200 ezer forint költséggel jár. Ezek után nekem ez az autó már nem kell. A kérdésem: Vissza tudom  vinni a kereskedőnek és a pénzemet visszakövetelni? Valamint a szervizre kifizetett díjat ki fizeti meg nekem, amelyet már ráköltöttem az autóra?

Kérem, adjanak tanácsot!Imre

A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete tanácsa:

Kedves Imre!

A Polgári Törvénykönyv alapján tudja a kellékszavatossági jogait érvényesíteni. Első helyen a kijavítás és kicserélés áll. Ha azokat nem lehetséges végrehajtani, akkor árleszállítás vagy végül, ha a fogyasztónak az érdeke megszűnik a hiba elhárításához, akkor lehet elállni, vagyis a pénzünket visszakérni.
Éppen ezért, ha elállást (pénzvisszafizetést) szeretne, ahhoz Önnek igazolnia kell, hogy az érdeke megszűnt az autó megtartásához. Ilyen érvek lehetnek az autó megjavíthatatlansága vagy jogszabálysértés. Álláspontunk szerint önmagában, azért mert rá kell költeni az autóra, nem eredményezhet megfelelő elállási alapot, hiszen a használt termékek esetén vannak olyan hibák, ami a rendeltetésszerű használatból eredően elavult és ezzel a fogyasztónak számolnia kellett.
Elképzelhető, hogy a hengerfejesség az autó egyfajta természetes avultsági fokából származik, amivel a fogyasztónak számolnia kellett. Ezt szokás kopóalkatrésznek nevezni.
Amennyiben közvetlenül a vállalkozással nem sikerül megoldani a jogvitát, vagy vitatja az Ön jogi igényét, úgy azt javaslom, hogy ez ügyben keresse fel a lakóhelye szerinti illetékes Békéltető Testületet, ahol alternatív vitarendezési eljárást indíthat a vállalkozással szemben.
Ez egy díjmentesen igénybe vehető fogyasztóvédelmi többletlehetőség, amelynek segítségével megkísérelheti hivatalos kereteken belül rendezni a felmerült jogvitát.
Az eljárásnak egy feltétele van, mégpedig az, hogy a fogyasztó előzetesen és bizonyítható módon próbálja meg rendezni az ügyét a vállalkozással.
A Békéltető Testületről és eljárásáról, annak megindításáról az alábbi honlapon találhat részletesebb információkat: www.bekeltetes.hu
Bízunk benne, hogy válaszunkkal a segítségére lehettünk!

Üdvözlettel:
a FOME csapata

Hozzászólok