Micsoda gerinctelenség! Vagy nem?

Nem lehet elégé hangsúlyozni, hogy mielőtt aláírunk bármit, olvassuk el alaposan a dokumentumot, ha valamit nem értünk, kérdezzünk. Ha valamit találunk rendben, erős kikötésnek érzünk, ne vásároljunk! Tudjuk, ma nem szeret senki hosszan olvasni, értelmezni, pláne nem szerződésszöveget, sőt néha már-már ciki is ilyenkor egy pillant türelmet kérni és olvasni, pedig sok kellemetlenségtől óvjuk meg magunkat pár perc figyelmes olvasással.
Kedves Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete!
A ismerősöm történetét szeretném megírni nektek és tanácsot kérni:
Pár héttel ezelőtt egy bútorboltban rendeltek katalógus alapján egy bútort. A megrendelő lapot és a szerződést aláírták és azt hitték, hogy minden rendben van. Rá egy hete meggondolták magukat (találtak jobbat és olcsóbban), mégse akarták már kérni azt a bútort, így felmondták a szerződést.
De az eladó az üzletben állítja nekik, hogy a megrendelő lap alján volt egy kötbér kikötés, miszerint ha felmondják a szerződést a teljesítés előtt, akkor kötbér gyanánt a bútor 70%-át nem kapják vissza. Hát tehetnek ilyet, ha nem is tájékoztattak szóban! Micsoda gerinctelenség! Vagy nem?
Nagyon szeretnék nekik segíteni, szerintetek ebbe bele kell törődniük? Köszi, Kata
A Fogyasztóvédők Magyarországi Egyesülete tanácsa:
Kedves Kata!
A Polgári Törvénykönyv szabályozza a kötbér fogalmát, a mindennapokban a kötbér kikötés a szerződésben foglalt kötelezettségek megerősítésére szolgáló eszköz. A kötbér egy olyan pénzösszeg, amit a szerződő fél arra az esetre vállal, ha olyan okból szegi meg a szerződést, amelyért felelős. Ha a megrendelési lapon, szerződésben jól látható, olvasható módon fel volt tüntetve a kötbérigény és annak funkciója, akkor a megrendelés véglegesítésével, szerződés aláírásával ezt tudomásul kellett vennie. Az aláírás tudomásulvételt jelent. Tehát az Ön ismerőse, akár olvasás nélkül is vállalta azt, hogy ha meggondolja magát az aláírás után, akkor kötbért fizetési kötelezettsége áll fenn.
Az eladóknak nem kötelessége külön szóban tájékoztatni a kötbérről vagy a szerződés tartalmáról, hiszen arra a van a szerződés, hogy a fogyasztó azt elolvassa és esetleg kérdéseket is tegyen fel, ha valamivel nem ért egyet. Vagy ha számára nem elfogadható a tartalma úgy döntsön, hogy nem írja alá a szerződést és mástól vásárol inkább.
Megjegyezzük, hogy csak a leírtak alapján írtuk le véleményünket, a szerződést, annak tartalmát nem láttuk.